انواع لیبل, کاربرد PDA

RFID چیست و کارکرد آن چگونه است؟

RFID چیست و چگونه پیاده سازی می شود

RFID مخفف (Radio Frequency IDentification) یک تکنولوژی دیجیتال است که تشکیل شده از یکسری تگ ها و برچسب های هوشمند که اطلاعات هر شی را نگهداری می کند. این تگ ها از طریق امواج رادیویی خوانده می شوند و در یک پایگاه داده ذخیره می شوند. این برچسب های هوشمند تا فاصله چند فوت قابل اسکن بوده و برای ردیابی آن ها نیاز به دید مستقیم نیست.

درسیستم بارکدینگ اسکن بارکد با امواج نوری و لیزری صورت میگیرد و کالا باید در دید مستقیم اسکنر باشد ولی در سیستم RFID اینگونه نمی باشد.

اجزای RFID و کارکرد آن

در سیستم RFID می توان با کمترین دخالت انسانی داده ها را به صورت خودکار جمع آوری و مستقیماً وارد سیستم رایانه ای کرد. یک سیستم RFID از دو قسمت تشکیل شده : 1. تگ ها یا لیبل های هوشمند 2. خواننده (Reader)

تیک Tag

 در برچسب های RFID هم فرستنده و گیرنده تعبیه شده است.  این تگ ها دارای یک ریز تراشه هستند که اطلاعات را ذخیره و پردازش می کند به علاوه یک آنتن برای دریافت و انتقال سیگنال. هر تگ حاوی اطلاعات منحصر به فرد می باشد، دونوع تگ RFID وجود دارد : فعال و غیر فعال

تگ های فعال و تگ های  غیرفعال RFID  (Active و Passive):

هردو تگ از امواج رادیویی استفاده می کنند و دارای تراشه ها و آنتن هایی برای ارسال و دریافت داده می باشند. تنها روش تامین انرژی در این دو تگ متفاوت است، در تگ ها فعال یک باتری در آن ها تعبیه شده که منبع تغذیه است. در حالی که تگ های غیر فعال این انرژی را از خواننده یا Reader  می گیرند. تگ های فعال قوی تر ، کاربردی تر و درعین حال هزینه بالاتری دارند.

RFID

تیک Reader

برای خواندن اطلاعات رمزگذاری شده در یک tag ، یک گیرنده فرستنده رادیویی دو طرفه به نام خواننده (Reader) وجود دارد که با استفاده از آنتن، سیگنالی به tag می فرستد و تگها اطلاعات نوشته شده در بانک حافظه خود را می فرستند، سپس reader نتایج خوانده شده را به یک برنامه رایانه ای RFID منتقل می کند. در تگ های غیر فعال وظیفه انتقال نیرو (برق مورد نیاز) به آنتن نیز از وظایف ریدر به حساب می آید.

RFID

 دونوع RFID Reader داریم 1.ثابت و رو میزی  2. سیار و دستی 

کاربرد RFID در صنایع گوناگون

  • مدیریت موجودی
  • پیگیری دارایی
  • ردیابی پرسنل
  • کنترل دسترسی به مناطق ممنوع
  • شناسه
  • مدیریت زنجیره تامین
  • پیشگری از تخلف های سیستمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *