انواع لیبل, کاغذ حرارتی, لیبل چیست

لیبل حرارتی چیست

لیبل حرارتی

لیبل حرارتی ( Thermal Label) چیست ؟ همانطور که مي دانيد شباهت زيادي با ليبل هاي کاغذي دارد.ولي بين آنها تفاوت هايي وجود دارد که اين دو را از هم متمايز کرده است.ليبل حرارتي از برچسب هاي رايج است؛مزيتي که نسبت به ساير ليبل ها دارد اين است که نياز به ريبون در هنگام چاپ ندارد. اين ليبل ها را مي‌توان با استفاده از ليبل پرينترهاي حرارتي (پرينترهايي که با روش انتقال گرما کار مي‌کنند) چاپ کرد.متني که روي ليبل حراراتي چاپ مي شود متني که به معمولاً در مقايسه با متني که با استفاده از ريبون چاپ مي‌شود کم‌ رنگ‌ تر و داراي ماندگاري پايين‌تري مي‌باشد . جنس ليبل حرارتي يا Thermal کاغذي با پوششي حساس به حرارت بوده است.

انواع ليبل حراراتي

بعد از آنکه فهمیدیم لیبل حرارتی چیست ، به معرفی انواع لیبل حرارتی می پردازیم لیبل حرارتی در سه نوع عادي ،ريموويبل (Removable) و واترپروف يا ضد آب (Waterproof) است ؛ از لحاظ چاپ دو نوع تقسيم ميشود: ليبلها حرارتي مستقيم يا ليبل DT از پلاستيک و فويل ساخته شده است و فرآيند چاپ روي آن ها توسط المنت هاي گرمايي صورت مي گيرد ولي داراي يک مشکل هستند،که تصوير چاپ شده روي آن در برابر گرما و نور مستقيم خورشيد آسيب پذيراست و خوانايي خود را از دست مي دهد و به عبارت ديگر  اگر در معرض گرما قرار بگيرد سياه مي شود .اما ليبلهاي انتقال حرارتي يا ليبل TT که براي چاپ روي آن ها از ريبون بهره برده مي شود، همانطور که مي دانيد مقاومت بالايي در مقابل نور خورشيد و يا گرما نشان مي دهند. اما چاپ روي ليبلهاي حرارتي بايد چگونه باشد؟ عمليات چاپ روي آن حتما بايد به واسطه پرينتر هاي حرارتي صورت بپذيرد و يا با استفاده از ريبون عمليات چاپ انجام شود .

تشخيص ليبل حرارتي از ليبل کاغذي

با توجه به شباهت زيادي که بين اين دو وجود دارد براي تشخيص اين دو نوع از هم کافيست در تکه اي از آن را با ناخن يا جسمي نوک تيز خطي ايجاد کنيم اگر خط ايجاد شده تيره شد ليبل حرارتي ست در غير اين صورت ليبل کاغذي مي باشد. همينطور اگر تکه اي از ليبل را در معرض لحظه ايه شعله اي کوچک مثل فندک قرار دهيم اگر به سرعت تيره شد ليبل حرارتي است.

موارد کاربرد

از کاربردهاي ميتوان به مکانيزه کردن سيستم هاي فروشگاهي اشاره کرد، ليبلهاي حرارتي به طور عمده در تجهيزات فروشگاهي بصورت برچسب روي محصولات و همينطور در ترازو هاي فروشگاهي که مجهز به چاپگر حرارتي هستند و نوع ضد آب آن در بسته بندي هاي مواد پروتئيني و فراورده هاي گوشتي ، مرغي ، ميوه ، سبزيجات و … کليه ي مواد غذايي که در معرض رطوبت قرار دارند مورد استفاده قرار مي گيرند. ليبلهاي حرارتي همينطور بعنوان برچسب روي لوله هاي آزمايشگاه و مواردي که نياز به ماندگاري بالا ندارند بکار برده مي شود.

ماهان لیبل به عنوان یک مرجع تخصصی در زمینه تولید و توزیع انواع لیبل، آماده ارائه این محصول  در اشکال و رنگ های  مختلف بر اساس نیاز مشتری با بالاترین کیفیت است. همچنین در سفارش خود نیز می توانید نوع برش را انتخاب کنید که نیم تیغ، دای کات و یا برش ساده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *