کاربرد بارکد, کاربرد لیبل

راهکارهایی برای مکانیزه کردن انبار

راهکارهایی برای مکانیزه کردن انبار

با پیشرفت تکنولوژی روزانه شاهد مکانیزه کردن فرآیند هایی که انسان در آن دخالت دارد می باشیم. انبارداری، ردیابی کالا و انبارگردانی یک چالش بزرگ برای صاحبان صنایع و کسب کار ها می باشد. با داشتن یک انبار مکانیزه هم سرعت و دقت انجام فرآیندها افزایش میابد هم باعث کاهش نیاز سازمان به نیروی انسانی میشود. به طور کلی اتوماسیون سازی انبار به منظور به کارگیری فرآیندها با حداقل کمک های انسانی انجام می شود. در ادامه راهکارهایی برای مکانیزه کردن انبار ارائه می دهیم همچنین مزایای متعدد آن را شرح خواهیم داد.

مزایای داشتن یک انبار مکانیزه

  • کاهش خطاپذیری
  • دسته‌بندى دقیق اطلاعات و دسترسی آسان به اطلاعات
  • سرعت بالا
  • گزارش‌گیری‌های هوشمند
  • کنترل اتوماتیک موجودی و از بین بردن خطاهای انبارداری سنتی
  • امکان انبارگردانی سریع
  • صرفه جویی در مصرف انرژی
  • کاهش نیروی انسانی
  • امکان تعیین اقلامی که در دراز مدت در انبار ذخیره شده اند و احیانا دوره انقضاء مصرف آنها نزدیک است

مکانیزه کردن انبار با سیستم بارکدینگ

در این روش شناسایی کالا از طریق بارکد صورت میگیرد. اطلاعات کالا با بارکد خوان و یا PDA کنترل می شود. عملیات انبار از حالت دستی خارج شده و انبارگردانی به سرعت و دقت بیشتری انجام می شود. موجودی کالا و محل قرار گرفتن آن همیشه در دسترس خواهد بود.

مکانیزه کردن انبار با کمک RFID

RFID یک تکنولوژی جدید در زمینه انبار است که شناسایی کالا ها را از طریق امواج رادیویی انجام می دهد. در این روش اطلاعات کالا در تگ هایی ذخیره می شود که این تگ ها به کالا متصل و با ایجاد امواج رادیویی تشخیص و شناسایی کالا صورت می گیرد. تفاوت های بسیاری بین RFID و سیستم بارکدی هست. در سیستم بارکدی تبادل اطلاعات با امواج نوری هست در حالی که تبادل اطلاعات در RFID با امواج رادیویی است خوانش بارکد باید از نزدیک و در دید اسکنر باشد در حالی که در تکنولوژی RFID نیاز به قرار گرفتن در معرض دید Reader ندارد و در هر محیطی قابل استفاده است.

اجزای تشکیل دهنده RFID:

تیک تگ های حاوی اطلاعات کالا

تیک بازخوان ها یا Reader

تیک سرورکه جهت ثبت اطلاعات مربوط به نشانه های RFID و نرم افزارهای مربوطه نیاز به یک سرور مرکزی وجود دارد که در واقع بانک اطلاعاتی سیستم را تشکیل می دهد.

مدیریت انبار با RFID، به شما کمک میکند که تمام فرآیندها مکانیزه شده‌اند و با استفاده از ترمینال دستی هندهلد تمامی محصولات تا بارگیری و تحویل قابل ردیابی است؛ به این ترتیب از خروج اشتباه و جابه‌جایی کالاها جلوگیری می‌شود. اکنون فرآیند کار سرعت و دقت گرفته و نظارت کامل و در لحظه‌ای‌ برای مدیران فراهم شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *