انواع لیبل, لیبل به صورت رول, لیبل به صورت شیت

تفاوت بین لیبل شیت و لیبل رول

تفاوت لیبل شیت و لیبل رول

در صنعت لیبل  انتخاب اندازه، نوع و طرح لیبل متناسب با کسب و کار شما  یکی از مهم ترین چالش های پیش رو می باشد. در این مقاله قصد داریم تفاوت بین لیبل به صورت شیت و رول را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید به راحتی لیبل مورد نیاز خود را انتخاب کنید. هر کدام از لیبل ها به صورت شیت و رول کاربرد متنوعی دارند که با وجود تفاوت بین آن ها هست هر دو کاربردی هستند. در دنیای امروز هزاران نوع استفاده از برچسب ها می شود. به عنوان مثال می توان به برچسب بارکد، تگ اسم، برچسب اموال … نیز اشاره کرد. بنابرین کسب اطلاعات لازم از ضروریات می باشد. به طور کلی دو نوع لیبل بر اساس نوع پرینترهای موجود بازار وجود دارد:

معرفی لیبل شیت یا برگه ای

به طور معمول این نوع لیبل در اندازه کاغذ A4 یعنی 297*210 تولید می شود و برای چاپ اطلاعات برروی آن از پرینترهای لیزری و جوهرافشان استفاده می شود. البته این نوع لیبل ها در سایزهای A3 , A5  تولید می شوند اما به نسبت کمتری استفاده دارند.

لیبل شیت

معرفی لیبل به صورت رول

این نوع لیبل ها در فرمت رول تولید می شوند و به دور یک لوله ی مقوایی با نام (بوبین یا مغزی) پیچیده می شوند. چاپ برروی این نوع لیبل ها معمولا توسط پرینتر حرارتی و پرینتر لیبل زن انجام می شود. قطر بوبین برای کاربردهای مختلف متفاوت است و به طور معمول در اندازه های 1 و 4 سانتیمتر تولید می شوند.

لیبل رول

در ادامه برای راهنمایی در انتخاب لیبل به صورت شیت یا رول برخی نکات کاربردی را مطرح می کنیم.

به کاربرد هر لیبل توجه کنید:

برای کاربرد های گوناگون نظیر چاپ بارکد، برچسب اموال، تگ اسم و… یک نوع لیبل منحصر به فرد و خاص استفاده می شود. پیشنهاد می شود به دلیل قدرت بالای چاپ پرینترهای لیبل زن از لیبل به صورت رول استفاده کنید زیرا سرعت چاپ و حرارت هد در این گونه پرینترها قابل تنظیم است. به عنوان مثال چاپ با کیفیت بر روی لیبل متال نیازمند حرارت هد بسیار بالا است.

استفاده از رنگ های گوناگون را در چاپ لیبل در نظر بگیرید:

اگر به دنبال چاپ چندین رنگ مختلف برروی لیبل هستید پیشنهاد می شود از لیبل برگه ای یا همان شیت استفاده کنید زیرا این کار توسط پرینترهای لیزری و جوهر افشان انجام می گیرد. البته نوعی از رول پرینترهای جدید وارد بازار شده که داری 4 مخزن مجزا از رنگ های مختلف هستند اما استفاده از آن ها توصیه نمی شود زیرا علاوه بر قیمت بالای پرینتر هزینه زیادی بابت پرکردن مخزن هر رنگ باید بپردازید. به طور کلی لیبل پرینتر های مرسوم بازار تنها قابلیت چاپ سیاه و سفید را دارند. اگر رنگ عامل مهمی در طراحی لیبل شما نسبت بهترین پیشنهاد برای شما لیبل پرینتر ها هستند. اهمیت موضوع این است که علاوه بر کنترل هزینه ناشی از خرید کاتریج و تونر، کیفیت چاپ لیبل را نیز بالا می برد زیرا پرینترهای لیزری و جوهر افشان، رطوبتی را درهنگام چاپ برروی لیبل باقی می گذارد که حین استفاده ممکن است باعث ایجاد لکه برروی لیبل نیز شود.

به شکل و سایز لیبل خود توجه کنید:

در این حالت تفاوت چندانی در نوع لیبل وجود ندارد و شما می توانید هرکدام از دو نوع لیبل را استفاده کنید، البته انتخاب سایز و شکل لیبل نیز خود امری تخصصی است که مناسب با نوع کسب و کار شما ممکن است پیشنهادهای گوناگونی نیز مطرح شود. ماهان لیبل آماده است تا هرگونه مشاوره اختصاصی در این زمینه را به صورت رایگان برای شما فراهم آورد.

عمر چاپ روی لیبل تا چه حد برایتان مهم است؟

یکی از راه هایی که عمر چاپ بر روی لیبل را بالا می برد استفاده از رول پرینترها است. به دلیل استفاده این نوع پرینترها از ریبون های حرارتی عمر چاپ روی لیبل به مقدار زیادی بالا می رود زیرا ریبون رنگ را درون لیبل ذوب می کند و این موضوع سبب افزایش عمر چاپ لیبل نیز می شود. اگر بر اساس شرایط کسب و کارتان نیاز به استفاده لیبل رنگی با چاپ و قالب اختصاصی دارید و برخی نوشته های روی لیبل نیز متغیر هستند در این مواقع می توانید طراحی بخشی از لیبل را نیز خالی بگذارید و با پرینتر لیبل زن خود نوشته های متغیر را با رنگ مشکی چاپ کنید. ماهان لیبل شما را در طراحی لیبل اختصاصی خود با پیاده سازی استراتژی مناسب همراهی خواهد کرد.

سرعت چاپ برروی لیبل تا چه اندازه برای شما اهمیت دارد؟

زمانی که سرعت چاپ بر روی لیبل  از اهمیت ویژه ای برخوردار است، رول پرینتر ها انتخاب مناسبی برای کسب وکار شما می باشد. یک رول پرینتر قادر است در مدت زمان کوناهی مقدار زیادی لیبل چاپی را به شما تحویل دهد. به طور میانگین 70 عدد لیبل در هر دقیقه خروجی لیبل از دستگاه پرینتر لیبل زن است.

دقت چاپ تا چه اندازه برای شما مهم است؟ 

به طور قطع دقت چاپ در رول پرینترها نسبت به پرینتر های لیزری و جوهر افشان به مراتب بیشتر است. این موضوع بسیار مهم است زیرا محتوایی که برروی لیبل چاپ می شوند بسیار با اهمیت هستند و هر گونه خطا در این زمینه باعث عدم دریافت اطلاعات توسط دستگاه بارکد خوان و PDA خواهد شد.

  هزینه تمام شده هر لیبل چاپی  به چه میزان برایتان اهمیت دارد: 

برای شرح این موضوع بیان این نکته بسنده می کنیم که هزینه کاتریج و تونر نسبت به ریبون بسیار بالاتر است و این یک مبحث شناخته شده برای تمام صاحبان کسب و کار در دنیا است.

آیا عملیات برچسب گذاری با دستگاه انجام می شود ؟

اگر نصب برچسب برروی محصولاتتان باید به صورت دقیق و باسرعت انجام شود. استفاده از یک دستگاه برچسب زن یا داپلیکیتور امری مهم است و لازمه ی استفاده استفاده از لیبل به صورت رول است. زیرا این نوع دستگاه ها تنها با رول پرینتر ها تطبیق داده می شوند. به عنوان مثال برچسب گذاری برروی CD  استفاده از یک دستگاه داپلیکیتور یک امر اجتناب ناپذیر است.

ماهان لیبل ارائه دهنده انواع لیبل و تجهیزات مربوط به چاپ لیبل ، شما را در نمایش برندتان همراهی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *